Najnovšie rozpoznávanie tváre je pre pandy

Nie tak pre umelú inteligenciu, ako výskumníci v Číne vyvinuli aplikáciu rozpoznávania tváre, ktorá dokáže identifikovať konkrétne pandy.

panda
 
Aplikácia je k dispozícii na výskumnej základni Chengdu Giant Panda Chov v juhozápadnej Číne, kde návštevníci budú čoskoro môcť použiť na identifikáciu niektorého z desiatok zariadení v zajatí obrie pandy a zistiť viac informácií o nich. Tvorcovia aplikácie tiež dúfajú, že softvér bude prínosom pre vedcov, ktorí ho môžu použiť na sledovanie medveďov vo voľnej prírode.
 
Aplikácia pomôže sledovať obrie pandy vo voľnej prírode, rovnako ako v zajatí
Aplikácia a databáza nám pomôžu získať presnejšie a prehľadnejšie údaje o populácii, rozdelení, veku, rodovom pomere, narodení a úmrtiach divokých pand, ktorí žijú v hlbokých horách a ťažko sa sledujú.
 
„Určite nám to pomôže zlepšiť efektívnosť a účinnosť ochrany a riadenia zvierat,“ povedal Chen.
 
Úsilie o ochranu v posledných rokoch zvýšilo populáciu divokej pandy, ale celkový počet je stále malý; menej ako 2000 jednotlivcov , všetky sa nachádzajú v horských regiónoch Číny.

medvěd
 
 Rovnako ako iné systémy rozpoznávania tváre, aplikácia bola postavená pomocou obrovskej databázy obrázkov panda. Na trénovanie algoritmu, ktorý sa pozerá na niekoľko kľúčových prvkov – vrátane tvaru úst, veľkosti uší a značiek okolo očí – sa použilo približne 120 000 obrázkov a desiatky tisíc videí – na identifikáciu jednotlivcov.
 
Nie je to prvýkrát, čo bol softvér na rozpoznávanie tváre vyvinutý pre zvieratá. Podobné nástroje boli použité v snahách o ochranu medveďov a lemurov a táto technológia sa zavádza aj do fariem . Softvér, ktorý dokáže identifikovať jednotlivé ošípané, ovce a dobytok, sa v súčasnosti používa na monitorovanie zdravia a aktivity zvierat.

panda bílá
 
V Chengdu Výskumnej základne obrie Panda Chov, bude softvér použitý na sledovanie kŕmenie plány jednotlivých pandy, rovnako ako ich genealógia.
 
Ako uvádza Washington Post , jeden výskumník, ktorý pomohol vybudovať aplikáciu povedal na stránkach sociálnych sietí Weibo, že aplikácia by tiež pomohla ľuďom-panda vzťahy: "Už sa nemusíte báť robiť pandy nahnevaný tým, že volá ich zlým názov."

Ohodnoťte příspěvek