Vyspite sa konečne dobre s vašim novým matracom

Prečo sa nemôžete už dlhší čas dobre vyspať? Ak ste skúsili rôzne rady spojené napríklad s vyvetraním spálne, reguláciou teploty, premiestnením postele…. a nič zatiaľ nezaberá, možno je tá príčina spojená s psychickým vyťažením, fyzickou bolesťou alebo zlou životosprávou,… no a keď si myslíte, že toto nie je takisto práve váš prípad, tak tá príčina je možno v skutočnosti oveľa jednoduchšia. Máte starý a preležaný matrac.

Je teda čas kúpiť si nový, lenže ide zároveň o príležitosť, aby ste si tentoraz kúpili matrace na mieru, čo by sa tak ideálne prispôsobili práve vám a vášmu telu. Boli by takisto kvalitnejšie a mali dlhšiu životnosť. Práve matrac z takejto ponuky môže byť vašou súčasťou a spolu s ním pohodlie, ktoré dodá vašej posteli a následne aj vášmu spánku.

žena, vankúš

Teraz možno čakáte konkrétne tipy na kúpu nejakého konkrétneho matracu, o ktorom by sa dalo napísať, že je 100 % ideálny. To sa ale nedá. Z prostého dôvodu- každému z nás môžu zapasovať lepšie iné vlastnosti matraca. Pozri sa na to všeobecne a začnime najskôr s tým, s akými materiálmi sa v prípade matracov stretávame najčastejšie:

  • Penové a latexové- dobre sa prispôsobujú tlaku, akým na ne pravidelne pôsobí telo.
  • Pružinové a taštičkové- majú skvelé ortopedické vlastnosti a spravidla dlhú životnosť.

posteľ, izba

Z hľadiska toho, aby sa vám váš nový matrac dobre prispôsobil, je dobré vedieť vybrať aj jeho správnu tvrdosť, a to najskôr podľa vašej hmotnosti.

  • Pre osoby do 80 kg sú všeobecne odporučené stupne tvrdosti (T) od T1-T22, teda mäkký až stredne mäkký matrac.
  • Pre osoby nad 80 kg a do 110 kg je vhodný stredne tvrdý stupeň (T3)
  • A pre osoby nad 110 kg je lepšie vyberať najvyššie stupne tvrdosti (T4 a viac), čo znamená tvrdé matrace.

Faktorom v prípade výberu správnej tvrdosti je ale aj vek konkrétnej osoby. V stručnosti mladí ľudia vo vývoji a dospelí mladí ľudia preferujú skôr tvrdšie matrace, zatiaľ čo pre ľudí v strednom veku a seniorov sú vhodnejšie tie mäkšie.

Posted in Nezařazené