Ako sa chrániť pred kovidom?

Koronavírus nás počas predchádzajúcich dvoch rokov dokázal naozaj dosť potrápiť. Aj keď sa v súčasnosti dnes už o ňom toľko nehovorí, a aj protipandemické opatrenia sa uvoľnili, treba myslieť na to, že toto ochorenie je tu ešte stále s nami. Ako sme sa sami presvedčili, kovid 19 môže mať od tej miernejšej podoby až po tie fatálne, ktoré často končia na JISke a dokonca aj smrťou. Veľmi ťažký priebeh tohto ochorenia majú najmä ľudia vo vyššom veku a tiež ľudia trpiaci viacerými ochoreniami. Avšak neraz sa stalo, že kovid obral o život aj mladého, na pohľad celkom zdravého človeka. Preto je potrebné vedieť sa pred ním chrániť v každom veku.

opatrenia

Nakazenie sa týmto ochorením hrozí najmä vo vysoko frekventovaných miestach, kde sa zdržiava veľké množstvo ľudí pohromade. Sú to miesto ako napríklad nemocnice, reštaurácie, školy, internáty, hoteli a verejná hromadná doprava. Preto stále nezabúdajte na potrebné opatrenia a snažte sa dodržiavať rozostupy, dezinfikovať miesta, ktorých sa často počas dňa dotýkate a dbať na správne umývanie rúk. Ak sa nachádzate v miestnosti, kde je veľký počet ľudí a nie je možné dodržiavať potrebné rozostupy, odporúčame nasadiť si stále respirátor alebo rúško. Dávajte si pozor aj keď cestujete, týka sa to najmä zahraničia, alebo ak sa dlhšie zdržíte v cudzej domácnosti.

ochorenie

Ak u seba alebo u ľudí vo svojom okolí zbadáte nasledovné príznaky, ktorými sú: zvýšený telesná teplota, suchý dráždivý kašeľ, slabosť, bolesť končatín a hrdla, strat čuchu alebo chuti,… čo najskôr si urobte antigénový test, aby ste neohrozovali seba ani ostatných. Antigénové testy a ich predajuž nájdete takmer v každej lekárni, a nemusíte chodiť k žiadnym odberovým miestam. Na výber máte antigénové testy klasické, ktoré sa vykonávajú výterom z nosa a antigénové testy zo slín. Tieto testy sú lacné, jednoduché a spoľahlivé. Vrátane 15-20 minút sa dozviete výsledok.