Černobyľ znovu ožíva


Každý určite aspoň počul o azda najväčšej jadrovej katastrofe, ktorá sa odohrala na území dnešnej Ukrajiny, vtedajšieho Sovietskeho zväzu 26. apríla v roku1986. Táto havária v jadrovej elektrárni, ktorá kontaminovala veľkú časť Ukrajiny, ale aj Bieloruska, Škandinávie a Východnej Európy, si vyžiadala rozsiahlu evakuáciu asi 200 000 ľudí. Okrem iného bolo kompletne evakuované aj neďaleké mesto Pripiať. Dodnes ho môžeme vidieť tak, ako ho zanechali jeho obyvatelia, keď boli behom chvíle vysťahovaní a nestihli si zobrať žiaden majetok.
pohled na Černobyľ
Dodnes je celá oblasť uzatvorená a strážená vojenskými zložkami. Vstup je možný s povolením, sprievodcom a dozimetrom, ktorý Vám ukáže stupeň rádioaktivity. Väčšinou sa rádioaktivita dostala na normálnu úroveň, no hlavne na trávnatých plochách, kde nedokázali sovietski pracovníci vymeniť zeminu a na plochách pokrytých machom, ktorý veľmi dobre dokáže rádioaktivitu udržať.

Oblasť vtedy čistilo asi 600 000 až 800 000 ľudí, hlavne mladých sovietskych vojakov. Okamžite po výbuchu zomrelo 31 ľudí a v nasledujúcich rokoch sa predpokladá, že katastrofa spôsobila stovky prípadov rakoviny štítnej žľazy.

Čo nám poskytuje dnes?
Zóna, ako túto oblasť ľudia nazývajú, sa stala svetovou raritou. Začali sem prúdiť turisti z celého sveta. Každý chce vidieť ako vyzerá mesto duchov, čo tu zostalo, čo nové sa zrodilo a pocítiť tajomnosť opustených krajov, miest a dedín.

Obľúbené miesta sú napríklad opustený zábavný park, škôlka, plaváreň, ale aj obyčajné obytné domy tvoria perfektnú atmosféru.
žluté ruské kolo
Súčasnosť
Momentálne sa okolo poškodeného reaktora horlivo pracuje na betónovom sarkofágu, ktorým sa uzavrie celý komplex a tým sa zabráni úniku rádioaktívneho spádu, z asi 190 ton rádioaktívneho materiálu.
Hŕstka bývalých obyvateľov, sa dokonca vrátili do svojich rodných domov, hlavne do okolitých dedín.
památník v Černobylu
Mnoho cestovných kancelárií ponúka zájazdy do Černobyľu, s ubytovaním a všetkým, čo k tomu patrí. Ceny sú rôzne, no dostupné. Dá sa sem ísť aj na vlastnú päsť, no je to riskantné pre toho, kto nechce riskovať problémy so zákonom.