Chorvátsko

Pamätám si ešte na časy, keď do bývalej Juhoslávie sa nedostal veruže každý. Väčšina cestovala do Bulharska a do Rumunska. Či to bola len radosť, dostať sa pre zmenu do bývalej Juhoslávie.
Ako deti sme si to nesmierne užívali. Iné obchody, iné diskotéky a predsa aj ľudia, ktorým sa dalo porozumieť.

chorvatsko

Aj dnes občas zájdem do Chorvátska. More je tu prenádherné. Hudba prekrásna. Jedlo nemá chybu. Slováci tu najčastejšie chodia autom. Za pár hodí sa to dá zvládnuť. Ak si vyberieme iný deň na prepravu ako väčšina turistov, tak to ide naozaj veľmi rýchlo. Diaľnice lemujú takmer celé pobrežie.
Poznám ľudí, ktorí navštevujú Chorvátsko aj pár krát do roka. Úžasne sa tu dýcha pri mori už v máji. Nádherná tu je aj jeseň.

  • Ak nemusíme tráviť čas v horúcom letnom počasí, potom sú tieto predsezónne a posezónne pobyty naozaj cenovo dostupné a navyše mám pocit, že aj zdraviu osožnejšie. Určite poznáte ten pocit, keď láskavé slnko príjemne hladí vašu tvár a vy nemusíte utekať cez pravé poludnie niekde do tieňa. Ráno si môžete poleňošiť v posteli dlhšie ako zvyčajne, pretože nemáte pocit, že slnko je už vysoko nad obzorom a vy vyspávate, hoci ostatní sú už na pláži. Pri dovolenke v lete mávam vždy ten previnilý pocit. Vstávam teda ráno skoro a prechádzam sa pri mori.

  • V mimosezónnom čase si ale to ranné leňošenie užívam. Raňajkujem až okolo jedenástej pri mori a so mnou je na pláži sotva desiatka ľudí. Zopár oneskorených rybárov sa na moje veľké prekvapenie vracia až teraz z mora. Vždy som ich vídavala ráno. Aj oni sa asi nikam neponáhľajú. Ležérnym krokom kráčam k mólu. Kupujem čerstvo ulovenú rybu. Bude mojím neskorým obedom, alebo skorou večerou. Vietor mi strapatí vlasy a dvíha necudne sukňu. Starší pán od veľa sa usmieva popod fúz.

přístav
Dýcham ten nádherný vzduch od mora. Vonia rybami, vlhkom, diaľkami. Slniečko príjemne vyťahuje moje pehy. Nenatieram sa krémom 20, nechám si zámerne hladiť tvár slnečnými lúčmi. Chytám bronz a vitamín D a nemusím sa obávať spálenia pokožky.
Milujem Chorvátsko mimo hlavnej sezóny.