Chystáte sa na Aljašku? Tipy a nápady kam sa vybrať

Aljaška je pre nás bezpochyby omnoho väčšia exotika než Kuba alebo Maledivy a mimo okruhu výberu dovolenkových destinácií sa ocitla určite aj kvôli vzdialenosti od Slovenska. Ak vás však lákajú ešte neobjavené miesta, hlboké neporušené lesy, krištáľovo čisté jazerá a ľadovce, Aljaška je jasnou voľbou.

led
 
Na Aljaške nájdete minimálne 12 veľkých národných parkov a rezervácií rozmiestnených po celom území.
Najznámejší park Denali s najvyšším vrchom Mount Kinley zahŕňa vyše 25 tisíc km². Ponúka sa vám v ňom skutočne bohatý výber aktivít od bežnej cez cyklo turistiku, kemping, táborenie, kurzy a semináre o prežití v divočine až po vyhliadkové lety ponad rozoklané horstvá a ľadovce.

aljačka
 
Prírodná rezervácia Kenai približne 230 km južne od Anchorage sa tiež nazýva aj „miniatúrnou Aljaškou“. Je v nej zahrnutý celý svet pravej aljašskej divočiny s horskými tundrami, lesmi, ľadovými poliami, jazerami a mokraďmi, množstvom divej zveriny ako sú hnedé a čierne medvede, rysy a divé vtáctvo.
Unikátom sú malé ľadové útvary pri ľadovcoch často rôzneho sfarbenia od peľu a červených rias, ktoré domorodci nazývajú „ľadové červy“.
 
Anchoragerozhodne nepatrí medzi veľké mestské aglomerácie na aké ste zvyknutí ale rozhodne v ňom nebude problém nájsť pár zaujímavých miest s nenapodobiteľným „geniom loci“.
Veľké múzeum (Anchorage Museum) s mixom histórie, umenia, vedy, geológie a kultúry rozhodne stojí za návštevu ak v meste strávite viac než len pol dňa.
Milovníci prechádzok si tiež prídu na svoje 11 km dlhom chodníku vinúcom sa pozdĺž pobrežia od centra Anchorage k parku Kincaid (Tony Knowles Coastal Trail).

dičvočia
 
Túžite sa kúpať v horúcej vode v obkolesení snehu a ľadu? V to prípade nevynechajte horúce pramene Chena nachádzajúce sa približne 100 km severovýchodne od mesta Fairbanks. Okolo týchto prameňov vyrástol rezort, v ktorom nájdete skutočne všetok komfort s bohatým výberom letných aj zimných aktivít.