Dovolenka na Havaji…?


Väčšine ľudí sa pri slove dovolenka v hlave vynorí predstava leňošenia pri mori. Večerné prechádzky na móle alebo žúr až do skorých ranných hodín. Ničnerobenie. Dovolenka však môže vyzerať aj úplne inak. Aj naše malé Slovensko ukrýva množstvo malebných kútov, ktoré stoja za to, aby sme ich navštívili. Tu je niekoľko tipov ako príjemne stráviť chvíle oddychu aj v našej rodnej krajine.

maledivy

Hrady a zámky: Možno to viete a možno nie, ale na území nášho štátu sa nachádza pomerne veľa rôznych hradov, zrúcanín, zámkov či kaštieľov. Môže to znieť nudne či príliš historicky, ale prehliadky sú často robené takým spôsobom aby zaujali takmer každého. Rôzne výstavy, vystúpenia, akcie, zaujímavé podujatia a veľa iného láka návštevníkov a nenásilným spôsobom približuje verejnosti čo sa dialo v priebehu našich dejín.

německo

Jaskyne: Aj keď sa na území Slovenska nachádza až vyše 7000 tisíc jaskýň, sprístupnených je len zopár. Napriek tomu sa ich určite oplatí navštíviť. Medzi tie najzaujímavejšie patria Demänovská či Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, kde sa pri priaznivých podmienkach dá plaviť či Ochtinská aragonitová, ktorá je svojou prevládajúcou horninou, aragonitom, veľmi jedinečná.

Príroda: Tatry, Slovenský raj, Pieniny či Poloniny. Tieto miesta sú prekrásnymi a vhodnými miestami na aktívny oddych. Môžete sa vybrať na turistiku, cykloturistiku, splavovať rieky, previesť sa na lanovke a tí odvážnejší aj na vybraných miestach kempovať. Uznávam, že to nie je lákavá predstava pre všetkých z nás, ale aj čas strávený v prírode nemusí byť fyzicky náročný a je to niečo čo naše telo určite v konečnom dôsledku ocení.

Múzeá a galérie: Pre deti a asi aj viacerých dospelých je toto najmenej lákavá ponuka. Prečo, to netuším. Je pravda, že naše múzeá nie sú veľmi interaktívne a sprievodcovia nie sú vždy práve nadchnutí pre svoju prácu.  Keď sa ale trochu posnažíme a prekonáme nájdeme zopár naozaj zaujímavých miest, ktoré potešia nie len detské, ale aj dospelé srdiečka.

jeskyně

Dovolenka je nie len veľmi príjemná, ale je tiež dôležitá pre naše psychické a fyzické zdravie. Je jasné, že more samozrejme má svoju nenahraditeľnú atmosféru. Napriek tomu však nemusíme zabúdať na to, že aj na Slovensku sa dajú stráviť naše chvíle oddychu.