Dovolenka sa blíži, ale čo si mám zabaliť?

  1. DOKLADY A PENIAZE

Snáď to najdôležitejšie, čo nám nesmie chýbať pri vycestovaní sú naše doklady a finančné prostriedky. Pas je dôležitý ak ideme mimo európsku úniu, či do krajín, kde je to proste potrebné. Netreba zabúdať na občiansky preukaz a zdravotný preukaz, čo platí v celej EU. Taktiež si pribaľte kľúče od domu, alebo ich zverte niekomu z rodiny komu plne dôverujete, aby ste ich počas užívania leta nestratili. Môžete si vziať aj kladky na tašky a kufre a samozrejme kľúčiky od nich. Vodičský preukaz by sa tiež zišiel, ak platí aj mimo vašu zem, ako aj kreditné karty a zamenené peniaze podľa miesta destinácie.odletová hala.jpg

  1. OBLEČENIE A OBUV

Ak sa jedná o letnú dovolenku plavky sú na prvom mieste tak, ako aj topánky do mora, aby ste predišli stretom s medúzami, či morskými ježkami, ktoré vedia byť nepríjemné, alebo len s kamienkami na pláži, či rozpálením pieskom. Zabaľte vždy niečo dlhé aj krátke, teplé aj vzdušné. Pri mori sa dá predsa vyjsť aj na nejakú prechádzku do prírody, a nikdy nie je zaručené, že počasie sa nezblázni a nikto nechce ochorieť predovšetkým na dovolenke. Treba myslieť aj na klobúky, šiltovky a iné prikrývky hlavy, obuv do mesta, prírody aj reštaurácie, papuče na izbu a „žabky“ na pláž. Osuška by sa zišla, aj keď dnes ju môžete kúpiť rovno na pláži, ako aj karimatky a lehátka.

  1. DROGÉRIA

V niektorých krajinách sa môžu používať úplne iné prostriedky na očistenie tela a preto je najlepšie si vziať to, čo poznáme z domu. Šampóny aj sprchové gély, zubné pasty s kefami, hrebeň aj gumičky a neposlednom rade opaľovacie krémy sú úplnou nevyhnutnosťou ak sa len nechcete vrátiť, ako ugrilované kura, či preležať celý pobyt natretý tvarohom a v stonoch. Do kufra by ste mali hodiť aj niečo na očistenie tváre, uší aj pier. Krémy určite využijete, pretože morská vody vysušuje všetko. A ak niekto chrápe a máte s ním vydržať celý pobyt, za nenahraditeľné budete považovať aj štuple do uší.zavazadlo.jpg

  1. LIEKY

Ak ste alergik nie je sa o čom baviť, a lieky si zoberiete aj bez pripomenutia, no určite treba rátať s tým, že antibiotiká a liek proti bolesti musia ísť tiež. Náplasti a dezinfekčné prostriedky by mali byť po ruke, pri akejkoľvek nehode, ako aj obväzy či cmúľacie tablety na hrdlo.
 
Všetko do jedného kufra, ktorý si označte menom aj adresou, aby pri zatúlaní vedeli, kto je majiteľom. Môže sa stať, že Váš kufor má aj niekto iný a preto je vhodné si svoje niečím olepiť, niečo na nich zakvačiť a najlepšie niečo čo spoznáte aj z diaľky a určite si z nikým batožinu nevymeníte. A ako posledné si zabaľte dobrú náladu a dobrý fotoaparát.