Hliva ustricová môže rásť aj vo vašej záhrade


Táto huba rastie vo voľnej v prírode v trsoch na pňoch listnatých stromov, najčastejšie na bukoch a topoľoch. Ak máte chuť si sami dopestovať túto výnimočnú hubu vo svojej záhrade a disponujete s čerstvo zrezaným kmeňom živého listnatého stromu, môžete ho využiť na pestovanie hlivy. Do tohto klátika s kôrou navŕtajte otvory s priemerom 12 až 15 mm a do neho vložte sadivo hlivy. Dierky potom zatrite štepárskym voskom a klátik vložte do plastového vreca. Na dno nalejte dva až tri litre vody a zaviažte špagátom. Uložte do miestnosti so stálou teplotou 20 až 25 °C. Po dvoch až troch mesiacoch klátik prerastie podhubím, potom ho môžete vybrať z plastového vreca a umiestnite ho von do pôdy na tienistom mieste na proces plodenia. V čase sucha okolie klátika polievajte a udržiavajte vlhké. Rodenie trvá v etapách dva až päť rokov, ale to závisí od tvrdosti dreva. Hliva si berie živiny zo stromov, a človek si ich môže vziať z hlivy.

houbičky

Hliva sa dá pestovať aj na slame v plastových vreciach. Najkvalitnejšia je pšeničná slama, ktorú si najprv musíte sterilizovať, aby ste zničili baktérie a spóry plesní. Urobíte to tak, že slamu varíte asi hodinu vo vode a potom necháte vychladnúť. Slamu spolu so sadivom hlivy vložíte do plastového vreca a  nožom do neho spravíte zárezy dlhé 3 až 5 cm. Umiestnite ho do miestnosti s teplotou 20 až 25 °C. Prerastanie podhubia trvá štrnásť až osemnásť dní. Hliva rodí asi tri až štyri mesiace, potom sa živiny vyčerpajú a treba založiť novú kultúru.

POZOR HLIVU NEPESTUJTE NA PRIAMOM SLNKU, ALE ANI V ÚPLNEJ TME!
Pre svoju lahodnú chuť je obľúbenou ingredienciou v kuchyni. Je však aj bohatým zdrojom zdraviu prospešných látok ako sú vitamíny, stopové prvky, proteíny, betaglukány na zvýšenie mikroflóry v črevách a dôležitá vláknina.

houby

Účinky hlivy ustricovej

–          má antibiotický účinok
–          znižuje poruchy metabolizmu cukru a tuku
–          je vhodná pre správne trávenie a zdravú črevnú mikroflóru
–          pomáha pri detoxikácii organizmu
–          znižuje vysokú hladinu cholesterolu
–          je dobrým pomocníkom pri potláčaní pocitu únavy
–          posilňuje imunitu organizmu
–          zabezpečuje v tele regeneráciu buniek, a tým spomaľuje starnutie