Krásne zuby musia byť najmä zdravé

Ak chcete aby boli vaše zuby krásne navonok, musia byť najmä zdravé z vnútra. Môžete používať desiatky bieliacich prípravkov, ale ak budú vaše ústa plné kazov a zapálených ďasien, na želaný účinok zabudnite.

zub

Dôležitá je pravidelná návšteva zubného lekára, ale aj vaša starostlivosť. Zuby si musíme umývať každý deň, ideálne večer aj ráno. Zubné pasty by nemali obsahovať vysokú koncentráciu chemických látok, pretože tie výrazne poškodzujú hlavne zubnú sklovinu. Dôležitá je tiež kvalitná a vhodná zubná kefka. Mala by byť stredne tvrdá. Veľmi dobrou alternatívou je elektrická zubná kefa. Vždy používajte aj dentálnu niť. Nevyčistené medzizubné priestory totiž spôsobujú zápal ďasien a ten zas spôsobuje množstvo ďalších zdravotných problémov. Nezabúdajte tiež na pravidelné používanie ústnej vody. Lepšia je tá bez obsahu alkoholu.
 
Ak sa chcete o svoje zuby, ale i celú ústnu dutinu, dobre postarať, používajte pravidelne propolis. Ten zabraňuje vzniku zubných kazov a zápalu ďasien. Stačí pár kvapiek pridať do vody a ústa poriadne povyplachovať. Silné protizápalové účinky majú aj tinktúry z levandule, alebo harmančeku. Používať ich môžete každý deň.
 
Na bielenie zubov existujú veľmi rozdielne názory. Niekto tvrdí, že na ňom nie je nič škodlivé, iný zas, že poškodzujú sklovinu. Vo všeobecnosti však platí, že bielenie zubov u zubného lekára, je bezpečnejší spôsob, ako voľne dostupné bieliace zubné pasty a iné prípravky. Bohužiaľ je toto riešenie aj omnoho drahšie.
Použiť teda môžete aj pastu, o tej vhodnej sa však najprv poraďte so svojim zubárom.

směv
 
Pri bielení môžete využiť aj domáce a prírodné prípravky. Prvou možnosťou je obyčajná sóda bikarbóna. Stačí ak ju zmiešate s malým množstvo vody a následne si pomocou kefky umyjete zuby. Ďalším prírodným bielidlom  je citrónová šťava a obyčajná kuchynská soľ. Pred použitím týchto surovín vyskúšajte ako na ne budú reagovať vaše ďasná. Najmä kuchynská soľ môže spôsobiť výrazné podráždenie.  Použite ich preto iba na malej časti vo vašich ústach.. Ak bude všetko v poriadku, túto starostlivosť môžete vykonávať niekoľkokrát do týždňa.