Milujete jahody, maliny, egreše a ríbezle? Zasaďte si ich

Jahody
Toto mimoriadne obľúbené ovocie sa sadí hádam najjednoduchšie. Platí pravidlo, že jahody sa nesadia na to isté miesto 3 až 4 roky po sebe. Aj ich úrodnosť po 3 rokoch klesá preto sa doporučuje počítať s tým pri plánovaní záhrady.

jahody
 
Sadiť jahody môžeme buď na jar alebo koncom leta a začiatkom jesene.
Na jar sadíme tzv. frigo jahody: sadenice jahôd sa vyberú zo zeme aj s koreňovým balom, srdiečkom s dvoma – tromi listami a uložia do chladnej pivnice zo stabilnou teplotou okolo 1°C až 2°C a 90% vlhkosťou. Pred sadením sa doporučuje sadenice namočiť do vody.
Jesenná výsadba je menej komplikovaná. Vopred zakorenené mladé rastlinky v sadbovačoch zasadíme do okopanej pôdy, obohatenej kvalitne vyzretým kompostom.   

ovocná voda
 
Maliny
Najideálnejším obdobím na sadenie malín je neskorá jeseň (koniec októbra až začiatok novembra).
Jarná výsadba sa veľmi neodporúča pretože rastliny by začali príliš skoro vegetovať a navyše puky by sa v jarnom období mohli ľahko poškodiť mrazíkmi.
 
Maliny zasaďte buď do brázdy hlbokej cca 20 cm alebo vykopte jamky vzdialené od seba približne 40-50 cm a sadenice zo zastrihnutými koreňmi zasaďte do nich.
Príliš dlhé výhony skráťte aby sa príliš nevyčerpali a stihli dobre zakoreniť. Maliny korenia plytko pod povrchom preto ich nezabudnite dobre poliať.
 
Ríbezle a egreše
V prípade ríbezlí a egrešov sadíme už minimálne 2 ročné kríky. Oplatí sa to hlavne preto lebo majú silnejšie výhony a to dáva záruku už budúcoročnej úrody.

angrešt
 
Tak ako u malín aj v prípade ríbezlí a egrešov jednoznačne uprednostnite jesennú sadbu aby ste predišli veľmi skorému nahadzovaniu pukov. Ak sa už neviete vyhnúť jarnej výsadbe, urobte tak čo najskôr. Pred sadením korene zastrihnite na dĺžku maximálne 10-15 cm a ponorte do vodnatej kaše z hliny aby vstrebali vodu. Rastliny vkladajte do vyhĺbenej jamy tak aby boli aspoň 2-3 očká pod úrovňou zeme. Tým sa zabezpečí dobrý rast nových výhonov a rastlina sa sama obnovuje.