Ochutnajte Balkán ako Albánci

Balkán pre nás Slovákov často krát znamená iba Chorvátsko, kde je každoročne množstvo z vás. Táto oblasť však ponúka i mnohých krajín, okrem Srbska, Bosny a Hercegoviny, Čierneho mora  tu nájdeme napríklad i taký klenom akým je práve Albánsko.
Krajina má mnoho čo ponúknuť. Temperamentných ľudí, ľudovú hudbu, pohodovú atmosféru more i hory. Hudba je typická ako v iných balkánskych krajinách kde prevládajú najmä husle.

albánie

More ktoré obmýva pobrežia je Jadranské ako i Iónske. Hlavným mestom je Tirana kde žije takmer 600 tisíc obyvateľov a rozhodne má čo ponúknuť. I keď si mnohí spájajú túto krajinu najmä s mafiou, toto zlé balkánske obdobie je už za nimi. 
Čo sa týka náboženstva, takmer 60 % obyvateľov sú moslimovia, takže čakajte že každoročne sa tu dodržiava i ramadán a množstvo obyvateľov neje bravčové mäso. Špecialitami gastronómie sú napríklad baranie mäso či teľacina. Toto mäso tvorí dominantu i v gréckej kuchyni ktorej vplyv tu cítiť. Z iných gastronómii cítiť najmä tureckú a taliansku. Známym mäsitým pokrmom sú guličky gofta ktoré sú z rôznych druhov mäsa. Z dezertov sa tu vyskytujú veľmi sladké pochutiny ktoré sú podobné tureckým, napríklad byrek je pečivo plnené niečím sladkým napríklad figami.

kostel

Nájdete tu naozaj veľké množstvo národných parkov, nachádzajú sa tu i známe jazerá Ohrid a Prespan ktoré ponúkajú neskutočné scenérie na prírodu. Okrem toho si tu na svoje prídu i horolezci, ktorí  majú možnosti v Albánskych Alpách takže ak sa vám tu počas letnej dovolenky zapáči, môžete sa tu vybrať i mimo letnej sezóny ako horolezci.
Krajina ako taká nie je až tak drahá takže je to dobrá voľba i pre váš rozpočet. Rezorty sú už moderne  zariadené a vybudované, nájdete tu apartmány ako i all iclusive hotely.
Okrem mora tu máte množstvo možností na výlet, či už do mnohých národných parkov kde môžete obdivovať prírodu alebo zavítajte do reštaurácie na vynikajúce južanské delikatesy.