Osamelý hrad Stalker


Malebný okúzľujúci vzhľad hradu na ostrove, na dramatickom pozadí hôr je dôvodom, prečo hrad býva často zobrazovaný na pohľadniciach a v kalendároch. Zosobňuje charakter škótskych vysočín. Hrad Stalker je úplne autentický, je to jedna z najzachovalejších stredovekých stavieb, ktoré prežili v západnom Škótsku.

skotsko
 
Stavba, ktorá sa nachádza na malom ostrove Loch Laich, stojí od roku 1388 a ukrýva históriu mnohých kráľov, tajných obchodov a pôsobivú architektúru. Hrad Stalker získal svoje meno z gaelského slova stalcaire, ktoré sa prekladá ako sokoliar alebo lovec.
 
Hrad je jednou zo 40 lokalít, ktoré sa nachádzajú v národnej oblasti Lynn of Lorn. Tiež je jedným z najlepšie zachovaných vežových budov v západnom Škótsku. Hrad bol postavený v roku 1320 pánmi z Lornu, ako napríklad klan MacDougallov. Asi o 68 rokov neskôr Stewartovci nahradil bývalých pánov z Lornu a urobili zmeny v architektúre hradu. V roku 1440 získal hrad svoju terajšiu podobu.
 
Oveľa neskôr, v roku 1620, sem prišiel na návštevu kráľ Jakub IV, ktorý bol príbuzný Stewartovcov. Jednej noci, kedy sa pilo veľa alkoholu, prešiel kvôli stávke hrad do rúk klanu Campbellovcov. V roku 1840 opustili Campbellovci hrad pre jeho úbohý technický stav. Krátko po ich odchode hrad prišiel o strechu.
O niekoľko desaťročí neskôr, v roku 1908, hrad fascinoval Charlesa Stewarta z Achary. Kúpil ho a opravoval v priebehu viacerých rokov. Hrad bol však plne obnovený v roku 1965, kedy pozemok prevzal podplukovník D. R. Stewart Allward. Opravy trvali 10 rokov, ale nakoniec stavba vyzerala úchvatne, je tiež plne obývateľný.

skotská krajina
 
Dnes je hrad Stalker v súkromnom vlastníctve. Návštevníci ho však môžu počas letnej sezóny navštíviť. Hoci nie je jednoduché sa na ostrov dostať, rozhodne stojí za návštevu. Objavil sa aj vo filmoch Monty Python a Svätý grál, a Highlander: Endgame.