Pamätníky história stále lákajú turistov


Na území Slovenskej republiky sa nachádza množstvo pamiatok, vrátane starodávny hradov hlavne z obdobia Uhorska, či tatárskych a tureckých nájazdov. Veľa našich hradov pripomína rozprávku a svojou krásou a majestátnosťou sa pýšia už dlhé stáročia.

7 známych slovenských hradov:

1.       Hrad Stará Ľubovňa
Pochádza z 13.-14. storočia. Pôvodne chránil obchodnú cestu do Poľska. Dnes sa v ňom nachádzajú expozície a múzeum. Z hlavnej veže sa naskytá skvostný výhľad na okolie. Často sa tu konajú rôzne akcie a pod hradným kopcom sa nachádza skanzenhistorický vojenský tábor, takže je to ideálne ako výlet pre rodiny.
 
2.       Oravský hrad
Kopec, na ktorom sa hrad rozprestiera bol osídlený už v praveku. Neskôr sa vylepšoval do súčasnej podoby. Odolal husitským útokom. Kedysi ležal blízko obchodnej jantárovej cesty. Dnes je krásne zrekonštruovaný aj zvnútra aj zvonka. Hrad leží na kopci a tiahne sa hlavne do výšky. Pre tých, čo sa výšok boja, to bude naviac adrenalínový zážitok.
 Oravský hrad
V roku 1922 sa tu natáčal film Nosferatu – prvá čiernobiela verzia príbehu Dracula. Keďže režisér nedostal práva na natáčanie, musel pozmeniť názov, mená postáv a z časti aj scenár.
 
3.       Spišský hrad
Najväčší hrad Slovenska, Strednej Európy a 5. najväčší hrad na svete. Týmto sa pýši jeden z našich klenotov. Nachádza sa na Východnom Slovensku a bol postavený už v 12. storočí. Rozloha 4 hektáre ponúka viaceré expozície a krásne výhľady na okolie.
 Spišský hrad
4.       Čachtický hrad
Predovšetkým známy povesťou o krvavej grófke Alžbete Bátoriovej, ktorá sa kúpala v krvi mladých dievčat, čím získala krásnu a mladú pleť. Nakoniec ju za trest zamúrovali do hradných stien.
Hrad mal veľa pánov no nakoniec spustol. Nie je veľmi zdobený, no zaujímavý je tunel, ktorý spájal dolný dvor a renesančné nádvorie.
 
5.       Krásna Hôrka
Jeden z najkrajších hradov Slovenska. Týči sa na strmom kopci nad obcouKrásnohorské Podhradie. Je to veľmi zachovalí hrad, no 10. marca 2012 ho zachvátil požiar a zhorela strecha. Inak hrad ponúka vyzdobené dobové miestnosti, múzeum, brnenia, zbrane, kanóny umiestnené pri vstupe a mnoho ďalšieho. Leží tu aj múmia grófky Žofie Šerédyovej, viac než 200 rokov.
Blízko sa nachádza tiež kaštieľ Betliar a mauzóleum Andrášiovcov.
 Tieto a mnoho ďalších hradov nám naša krajina ponúka, a preto sa stačí vydať na cestu a jeden z nich navštíviť, a uvidieť miesta, ktoré majú svoje príbehy.