Plán na vytvorenie milióna pracovných miest v USA bol zničený Trumpovou obchodnou vojnou

Jack Ma, najbohatší človek v Číne, ktorý sa spolupodieľal na založení Alibaby, uviedol  svoje pripomienky v rozhovore pre štátny spravodajský servis Xinhua a povedal, že sľub amerického prezidenta Donalda Trumpa už nie je možný kvôli nestabilnej obchodnej situácii medzi USA a Čínou. Jack Ma a prezident Trump sa stretli v januári v roku 2017, aby diskutovali, ako by pridanie malých a stredných podnikov v USA k platforme Alibaby podporilo celkovú zamestnanosť v krajine.

čina

Obchod nie je zbraň
Spoločnosť Alibaba na čele s Jack Ma stále viac kritizuje obchodnú bitku medzi USA a Čínou, pričom varuje, že poškodí spoločnosti po celom svete. V utorok varoval obchodných a politických vodcov Číny, aby sa pripravili na konflikt, ktorý bude mať trvalý dopad v krajine najbližších 20 rokov od trvania predsedníctva Donalda Trumpa, keďže obe krajiny bojujú za ekonomickú nadradenosť.
Sľub bol založený na tom, že Čína a USA majú spoločný a priateľský vzťah, "povedal Jack Ma v rozhovore pre Xinhua. ,,Situácia teraz úplne zničila náš predpoklad, takže sa v tom už nedá pokračovať."
Ma sa tiež v rozhovore vyjadril, že bude pokračovať v úsilí o presadzovanie zdravého rozvoja bilaterálnych obchodných väzieb. Povedal, že vzájomný obchod nie je zbraň a nemal by sa používať na vypuknutie vojnových konfliktov.

prezident

Čína sľubuje odvetu
Napätie sa tento týždeň zvýšilo, pretože Čína prisľúbila odvetu proti americkým plánom vyberať poplatky vo výške približne 200 miliárd dolárov na čínske tovary. Čína naopak uviedla, že zavedie odvetné sadzby v hodnote 60 miliárd dolárov na americký tovar, a to od mäsa až po pšenicu a textil.
,,Krátkodobé podnikateľské komunity v Číne, USA a Európe budú mať problémy“, povedal Ma v utorok v prejave na investičnom dni Alibaby v Hangzhou.  V závere sa okrem iného vyjadril, že táto tzv. obchodná vojna bude trvať dlhé obdobie a neexistuje naň žiadne krátkodobé riešenie.