Vráťme sa späť a užime si staré zážitky


Verím tomu, že sa medzi nami nájdu i užívatelia, ktorí by radi aspoň nachvíľu nazreli do doby, kedy sme boli zvyknutí na iný softvér a hry ako Doom 2, Mortal Kombat 4, Carmageddon 2 a podobné klasiky.
•        Softvér a hry, ktoré sú už staršie, na Windowse 10 niekedy nespustíme. Pretože nový Windows nie je s týmito „starožitnostiami“ kompatibilný. To znamená, že hry boli vyrábané na 32 bitové systémy, aj rozlíšenie  obrazu a všetko bolo v tej dobe trochu iné a vyrobené pre OS tej doby. Toto sa týka hlavne softvéru vyrobeného pre Windows 98, ktorý cez Windows 10 nemáme šancu spustiť. Teda máme, ale musíme použiť fintu, ktorú Vám s dovolením opíšem.
nápis Windows
Ten hlavný program, ktorý budeme potrebovať má názov Virtual Box. Pre zástancov Androidu nájdeme podobný program s názvom Limbo. Funkcie a možnosti sú v podstate tie isté, no ja sa budem venovať verzii, s ktorou mám väčšie skúsenosti.
Virtual Box
Tento softvér nám umožní emulovať, vytvoriť simuláciu pre všetky OS. Stačí, ak pri spustení Windows 10 nájdeme na pracovnej ploche Virtual Box, ktorý sme už nainštalovali. Otvoríme ho a pomocou tohto programu môžeme manipulovať s druhým OS, ktorý si zvolíme. Môžeme emulovať všetky verzie Windowsu i iné operačné systémy. Záleží na nás, ktorý si z webu stiahneme. Ak chceme spustiť klasiky, ktoré som spomenul vyššie, vyhľadáme a stiahneme si Windows 98 SE. Najlepšie súbor ISO bootable. Pojem bootable je v tejto situácii dôležitý, pretože disk musí obsahovať bootovací súbor, inak Windows 98 SE nespustíme. Následne na nete nájdeme podrobné návody, ako daný OS nainštalovať a užiť si ho.
dřevěné pozadí
•        Ak si myslíte, že nainštalujete staršiu verziu klasickým spôsobom bez Virtual Boxu, ste na omyle. Pretože Windows je vyrobený štýlom, kedy sa nedá nahradiť staršou verziou. Možno pomocou celkového podrobného vymazania disku i s celým Windowsom 10. Lenže táto operácia je riskantná a prečo by sme si vymazávali komerčnú verziu najnovšieho OS? Cesta pomocou Virtual Boxu je neškodná.
•        Pokiaľ túžite po ešte väčšej klasike a takzvaných „dosovkách“, existuje program Dos Box.
•        OS = Operačný Systém