Vybavenie cestovného pasu

Cestovný pas je list vydaný Štátom teda Slovenskou Republikou. Cestovný pas je majetkom štátu a sú v ňom zapísané všetky informácie pri návšteve daného štátu. Na krajní mimo Európskej únie budete potrebovať pas. Poradíme Vám ako pas vybaviť a čo všetko budete na to potrebovať.
pas a mapa

Na vybavenie pasu na cestovanie budete určite potrebovať občiansky preukaz. Bez neho sa nesmiete pohnúť ani na krok. Ak nemáte občiansky preukaz môžete poskytnúť aj rodný list. Nachádzajú sa tam všetky potrebné údaje na vybavenie pasu. Na vybavenie cestovného pasu je potrebné uhradiť aj správne poplatky.
pas a kufr

Vybavenie pasu do 30 dní s platnosťou do šiestich rokov bude stáť 8 €, s platnosťou od 6 do 18 rokov stojí 13 eur a pas s platnosťou 16 rokov stojí 33 eur. Cestovný pas vydaní do desiatich dní na 16 rokov s cenou 16 eur, od 6 do 16 rokov – 26 eur a od 16 rokov 66 eur. Pas vydaný do dvoch dní do 6 rokov – 24 eur, od 6 do 16 rokov – 39 eur a pas od 16 a viac rokov 99 eur.
Ak sa chcete informovať či je Vás cestovný pas pripravený na odohnanie. môžete tak urobiť nasledujúcimi spôsobmi:
» Osobne – navštívením na oddelením dokladov
» Prostredníctvom emailu
» Telefonicky, na príslušné oddelenie
» Smskou – zadaním desiatich znakov na vašom pase s príslušným číslom systému
Pred tým ako sa rozhodnete vycestovať do krajín mimo Európskej únie je potrebné aby ste si skontrolovali platnosť cestovného preukazu. Niektoré štáty vyžadujú aby ste mali cestovný pas platný inak Vás do krajní nepustia.
americký pas

Víza
Ak má občan v cestovnom pase vízum s platnosťou presahujúcou platnosť pasu, môže požiadať o jeho ponechanie. Môže ho však používať iba na preukazovanie víza. Pri cestovaní musí použiť platný cestovný pas.
Vybavenie cestovného pasu je jednoduchá záležitosť. Záleží len od Vás do koľko dni chcete pas vybaviť, presnejšie povedané, kedy plánujete odcestovať do krajní.