Ako nenaletieť na zľavy? Položte si týchto deväť otázok


1.       Viem, čo chcem kúpiť?
Vyraziť na zľavy sa oplatí v prípade, keď máte jasnú predstavu, čo chcete alebo potrebujete kúpiť. Potom môžete objaviť naozaj výhodnú ponuku a výrazne ušetriť. Rozhodne sa ale pri nakupovaní neriaďte pocitom: „Predsa to tu nenechám, keď je to tak lacné“. Spravidla potom človek nakúpi zbytočnosti, ktoré nepotrebuje.

výprodej

2.       Nepredávajú tovar inde výhodnejšie?
To, že jeden obchodník ponúka tovar so zľavou 50 %, ešte neznamená, že inde nebude lacnejší aj bez zľavy, pretože ho od začiatku nepredávali s takou prirážkou. Niektorí obchodníci tovar pred akciami účelovo zdražujú, aby potom mohli oslňovať zľavami v desiatkach percent.

3.       Zodpovedá čiastka zľave?
Podľa zákona musí byť pri tovare uvedená pôvodná cena, výška zľavy a nová cena. Ak sú údaje nekompletné, mal by to byť pre zákazníkov varovný signál ohľadne kvality a poctivosti predajne.

4.       Čarovné slovko „až“?
Výrazná ceduľa s nápisom „zľava až 90%“ pôsobí vo výklade alebo na webovej stránke obchodu ako veľké lákadlo, ktoré má jediný cieľ – dostať zákazníkov do obchodu. V skutočnosti sa potom takto výrazná zľava môže vzťahovať len na určité výrobky alebo okrajový sortiment.

obchod

5.       Netlačia na mňa?
Stres je nepriateľ každého, kto sa rozhoduje (nielen) o kúpe. Nenechajte sa vmanipulovať do situácie, že by ste sa mali o nákupe, alebo dokonca o podpise zmluvy o nákupe na splátky, rozhodovať v zhone či pod nátlakom. V takej chvíli z obchodu radšej odíďte a všetko si niekde v pokoji premyslite.

6.       Kupujem nové, alebo použité?
Niektoré výrazné zľavy sa môžu vzťahovať na tovar, ktorý bol v skutočnosti už použitý alebo slúžil ako tzv. predvádzací model.

7.       Platí zľava pre každého?
Niektoré zľavy alebo špeciálne ceny tovaru môžu platiť len pre držiteľov členských kariet daného obchodu.
 
8.       Nenakúpite inokedy a inde výhodnejšie?
Nakupovať sa zľavou nemusíte len keď obchodníci vyhlásia výpredaj. Na internete existujú stránky, ktoré ponúkajú po celý rok do vybraných obchodov zľavové kupóny a kódy. Po Vianociach príde tiež tradičná vlna výpredajov.
9.       Nie je nezmysel nakupovať na úver?

skeva

Nakupovať na splátky drobnosti alebo veci s krátkou životnosťou nie je rozumné. Úver môžete zvážiť v prípade väčších nákupov hodnotnejších vecí, ako sú spotrebiče alebo nábytok, ktoré majú dlhšiu životnosť ako doba, po ktorú budete splácať. Ideálne je, ak obchodník ponúka nákup na splátky bez navýšenia, v takom prípade za tovar nezaplatíte peniaze navyše. Veľmi nevýhodné môže byť nechať sa presvedčiť ku kúpe tovaru na úver výmenou za to, že zákazník na ruku dostanete časť peňazí späť. V reáli väčšinou kvôli úrokom pôvodnú cenu výrazne preplatí.