Čím si vyhriať domácnosť v chladných dňoch?

Prichádza jeseň a hneď po nej zima. Čoraz viac myslíme na to, že potrebujeme v dome viac tepla. Ako si teda zabezpečiť teplo domova? Kotle, piecky, krby, ohrievače? Ak sa teda bavíme o rodinných domoch, najčastejšie sa stretávame s kotlami a krbmi. Plynový kotol, elektrický kotol a najčastejšie stále využívaný kotol na drevo. Predsa len majú svoje výhody. Teda každý typ má svoje výhody. Ale najviac sú stále preferované kotly na drevo v rodinných domoch.

hořící dřevo

Prečo kotol na drevo?

Pretože sú cenovo veľmi dostupné a drevo je stále pomerne lacný materiál, ktorý sa dá zohnať a viete ním získať veľkú výhrevnosť. Aj keď sa zdá, že napríklad plynové kotly sú na obsluhu jednoduchšie, čo v konečnom dôsledku aj sú, pretože plynový kotol v podstate nijako neobsluhujete, je to stále drahšia alternatíva kúrenia ako pomocou kotlov na drevo. A dnes už naozaj aj kotol na drevo je veľmi ľahko obslúžiteľný. Mnohé z nich sa vybavené zásobníkmi, do ktorých nakladiete presne narezané drevo a niekoľko hodín, dokonca dní sa o vaše teplo nestaráte. Jednoducho kotol si sám automaticky pridá drevo, keď má pocit, že už treba priložiť. Vy si len nastavíte teplotu a ta sa bude v kotly udržiavať. Obsluha takýchto kotlov na drevo je jednoduchá. Ani obstarávacia cena nie je až taká vysoká, preto sa kúrenie na tuhé palivo stále teší svojej obľube. Okrem toho, že sa ako materiál na kúrenie používa drevo, môžete tiež použiť brikety alebo pelety. Sú to alternatívy dreva, ktoré sa dajú zakúpiť. Ak máte možnosť zohnať si drevo z vlastného lesa, je to pre vás veľká výhoda a kúrenie sa stáva naozaj lacnou záležitosťou. AK nemáte takúto možnosť, drevo sa dá v každom prípade zakúpiť.

plameny

Potrebné je suché drevo

Na kúrenie v kotloch na drevo je podstatné, aby drevo bolo suché a nebolo zhnité. V opačnom prípade sa poškodzuje kotol a navyše výhrevnosť nie je taká veľká. Preto dbajte na prípravu driev, uskladnite ho vždy v suchej miestnosti, kde prúdi dostatok vzduchu. Potom už len drevo jednoducho naukladajte do kotla na drevo a hotovo, máte doma teplo.

Viac o kotloch na drevo nájdete na http://vykurovanie24.sk