Náušničky pre každú malú parádnicu


Mnohí rodičia dievčatiek si často lámu hlavu nad tým, či dať alebo nedať prepichnúť dcérke ušká a ak áno, kedy je najvhodnejšia doba. Detskí lekári v tom majú celkom jasno. Ak chcete, aby dcérka nosila náušnice, nechajte prepichnutie ušiek pediatrovi a on rozhodne, kedy je najvhodnejšia doba. Zvyčajne tak robia po sérii prvých očkovaní, aby sa zabránilo prípadným nežiadúcim účinkom a zápalom. Lekári však odporúčajú prepichnúť ušká vo veku, keď dieťa rýchlo na bolesť zabudne, aby nemalo zbytočnú traumu.

naušnice

Ideálne je to teda do jedného roka. Dnes využívajú detskí lekári dve metódy prepichovania ušiek, a to ihlou a nastreľovanie. Prepichovanie ihlou je zdĺhavejšie a asi aj bolestivejšie. Do ušiek sa navlečú vydezinfikované zlaté náušnice, ktoré si rodičia priniesli. Pri nastreľovaní ide o veľmi krátky úkon, kedy sa priamo do ušiek nastrelia náušnice, ktoré si rodičia vyberú priamo v ordinácii lekára. Zvyčajne sú to náušničky z chirurgickej ocele či chirurgického skla, ktoré predchádzajú zápalom a alergickým reakciám. Tieto náušničky sú dočasné a rodičia ich môžu vymeniť za iné, najskôr však až po šiestich týždňoch od nastrelenia, kedy je ranka zahojená a dierka už nezarastie. Ako rodičia by ste mali dbať na správnu hygienu a na to, aby sa do ranky nezaniesla nečistota, a preto by ste dievčatám mali dať ušká prepichnúť v lekárskej ambulancii a vyhnúť sa klenotníctvam, kde to samozrejme vedia urobiť tiež. Istota je však istota a sterilita prostredia v ambulancii je predsa len o čosi väčšia ako niekde v obchode so šperkami.

holčička
 
Výber je široký
Keď už idete vyberať náušničky pre svoju malú princeznú, zvážte v prvom rade vek dieťatka. Nie všetky druhy náušníc sú vhodné napríklad pre bábätká. Ide najmä o štýly zapínania, ktorých veľa druhov, ako napríklad

·         brizúra – vhodná od 3 mesiacov
·         balónik a puzeta – vhodné od 6 mesiacov
·         klapka a cumlík – vhodné od 5 rokov

Rovnako ako zapínanie je dôležitý aj samotný štýl náušnice, kde si môžete vybrať klasické, visiace, kôstky či krúžky. Ak už máte predstavu o tom, aký štýl náušníc chcete pre malú slečnu, zostáva vám už len vybrať si, z akého zlata náušničky budú. Na výber je klasické žlté zlato, ale aj biele či ružové zlato. V neposlednom rade si môžete vybrať z jednotlivých modelov a tvarov náušníc od kvietkov a srdiečok, cez hviezdičky, zvieratká až po klasické tvary ako napríklad kvapôčky, zdobené kamienkami či drobným gravírovaním. Výber je len na vás, či na vašej malej parádnici.