Skúsme to konečne s LED!

Fakt, že už pred niekoľkými rokmi sa z trhu stiahli klasické žiarovky, resp. zastarané formy osvetlenia predsa ešte neznamená, že v súčasnosti musíme byť po tme. Logicky ich nahradili novšie svetlá ako napríklad led ziarovky gu10 so svojimi úspornejšími vlastnosťami, ktoré ale nie sú ich jedinou prednosťou. Na začiatok ale spomeňme, že žiarovka so svetlo emitujúci diódami sa dá kúpiť vo forme rôznych typov závitov tak, ako sme boli zvyknutí u starých žiaroviek. Svojim dizajnom a využitím sa teda nejako viditeľne nelíšia.

žiarovka, závit

Podstatnú úlohu ale pri úspornejších a ekologických vlastnostiach zohráva práve fakt, že tieto súčasné svetlá využívajú technológiu LED, teda žiaria vďaka svetlo emitujúcim diódam (Light Emitting Diode). Tento systém je zároveň zodpovedný za to, že „ledky“ sa nezohrievajú, nemajú tendenciu sa prehriať a vypáliť. Životnosť žiarenia led žiaroviek sa odhaduje na asi 50 000 hodín.

  • Tento typ svetiel preto môžete mať v prevádzke dlhodobo. Nemusíte sa v takej miere obávať, že ak ich necháte svietiť dlhšie, prehrejú sa a pokazia, alebo že spotrebujú priveľa elektrickej energie.

Ekologické vlastnosti

  • Sú ekologické, neobsahujú ortuť a dajú sa recyklovať. A vďaka tomu, že aj niečo vydržia, bežné domácnosti či podniky nemusia neustále kupovať nové žiarovky a tie staré zahadzovať.

Čo je ale pre bežných spotrebiteľov najzaujímavejší údaj, to je ten, ktorý odkazuje na fakt, že tieto svetlá sú oproti klasickým žiarovkám úspornejšie celkovo až o 90 %. Dokážu prinášať pravidelnú úsporu za elektrickú energiu, čo oceníme hlavne pri platení účtov.

žiarovka, svietenie

Podstatný rozdiel, ktorý pri svetlených produktoch priniesla technológia svetlo emitujúcich diód je aj ten, že pri ich prevádzke sa spotrebuje veľká časť energií do svetla, do tepelných vlastností. Práve preto sa neprehrievajú a emitujú jasné biele svetlo. Konkrétna intenzita sa dá vybrať na základe tkzv teploty farby, tú poznáme:

  • Podľa teploty: Studenú bielu (domodra), neutrálnu (biela), teplú bielu (dočervena)
  • Podľa špecifickej farby: RGB alebo rôzne farebné alternatívy