Sprievodca, ktorý vám pomôže správne vybrať olej na drevo

Drevo je materiál, ktorý vyžaduje osobitný prístup a starostlivosť. Ak sa rozhodujete medzi drevom a iným materiálom ako súčasť vášho interiéru či dvora a záhrady, netreba ho však na základe tohto tvrdenia odsúvať na vedľajšiu koľaj a automaticky sa rozhodnúť pre inú alternatívu. Olej na drevo sa dokáže o tento materiál adekvátne postarať tak, aby vám po čase tieto komponenty nestrácali na hodnote. Vďaka opakovanému nanášaniu oleja na drevo sa uchováva tak jeho typický vzhľad a jeho životnosť sa následne niekoľkonásobne predlžuje. Vošli ste však do predajne a tam ste v regáli našli dlhý rad olejov na drevo? Ako sa v nich vyznať? Pokúsime sa vám teda vysvetliť aspoň niekoľkými slovami rozdiely medzi nimi.
dřevěný most

Olej na drevo má rôzne varianty

Keďže poveternostným podmienkam a striedaniu ročných období je vystavený predovšetkým exteriér, začneme olejom na drevo vhodným do vonkajšieho prostredia. Humno, zábradlie, trámy a iné doplnky sú typickými prvkami a súčasťami našich dvorov a záhrad, ktoré môžeme do tejto kategórie zaradiť. V nadväznosti na pôsobenie vonkajších vplyvov je preto náročnosť na olej na drevo o niečo vyššia. Musí totižto vo väčšej miere zabezpečiť trvácnosť poskytnutej ochrany. Dnes už dokonca výrobcovia a predajcovia ponúkajú špecializované oleje, spomenieme napríklad ten na terasové doplnky. Tieto nátery navyše poskytnú terasám a drevenému nábytku prírodný vzhľad a ani pozorné oko si nemusí všimnúť, že náter bol už niekoľkokrát opakovaný. A aj keby, čo je na tom. Dnes je predsa renovácia staršieho nábytku považovaná za veľmi modernú formu zariaďovania našich obydlí.

Podstatný rozdiel je následne v porovnaní s olejom na drevo určeným do podmienok interiéru. Nároky na dlhšiu trvácnosť ostávajú, olej používaný vo vnútri by však mal spĺňať zdravotné požiadavky súvisiace s jeho neškodnosťou. Taktiež by mal dbať na prirodzenú elasticitu dreva a v tomto ohľade môže byť ideálnou voľbou vosk na báze prírodných olejov. Ak vás navyše omrzel starý dizajn nábytku, viete zvoliť olej, ktorý prispeje k novému imidžu vašej domácnosti.

pracovní stůl

V regáloch obchodov taktiež nájdeme oleje určené na drevené podlahy. Nanášaný olej by sa mal predovšetkým postarať o zabránenie nadúvaniu a zmršťovaniu dreva a na všetky druhy podláh, pracovných dosiek a stolov je najvhodnejším tvrdý voskový olej na drevo.
Ďalšie zaujímavé informácie nájdete na internetovej stránke https://carodreva.sk/.