Strešná krytina a vlastnosti, ktoré by mala spĺňať

Strecha plní na stavbe dôležitú funkciu. Vnútro nehnuteľnosti nielen chráni, ale je aj akýmsi znakom bezpečia a domova. Aby nám však na dobrom pocite pridala, musí byť kvalitná. Základný stavebný prvok na streche predstavuje strešná krytina, ktorá sa vyhotovuje v rôznych druhoch, materiáloch a čo je najzásadnejšie, je rôzna aj svojimi mechanickými vlastnosťami. Keďže nie je strecha ako strecha, jej výber by sa mal naplánovať do poslednej bodky.

střechy

Mechanické vlastnosti strešnej krytiny

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, najdôležitejšie je, aby bola strecha odolná. Existuje mnoho podnetov, ktoré jej odolnosť znižujú. Strecha by mala mať určité mechanické vlastnosti. Základným predpokladom je však jej odolnosť, a to v rôznych smeroch. Najdôležitejším parametrom je odolnosť voči mechanickej záťaži – najčastejšie sa jedná v zimných mesiacoch o odolnosť voči snehu, v období, kedy nadmerne prší zase o odolnosť voči zrážkam. Strecha by mala jednoducho určitú váhu vydržať. Mala by tiež byť odolná aj voči opotrebeniu, ku ktorému dochádza na jej povrchu. Najčastejšie sa jedná o jej eróziu, koróziu či abrazivitu. Strešná krytina by tiež mala niečo vydržať aj vtedy, ak dochádza k častému, a hlavne výraznému prechodu počasia.

krytina

Strešná krytina a jej odolnosť voči počasiu

Strecha býva nadmerne zaťažená. Zabrať jej dáva hlavne počasie a jeho výkyvy. Je potrebné si uvedomiť, že na ňu vplýva akékoľvek počasie. Mysleli ste si, že v lete, kedy je minimálny objem zrážok, je vaša strecha v bezpečí? Nie je to tak. Aj slnečné žiarenie výrazne ovplyvňuje jej kvalitu. Pri nadmernom dopade slnečných lúčov dochádza k vyblednutiu farby strešnej krytiny. Ak sa vaša nehnuteľnosť nachádza na mieste, kde sa v lete akumuluje slnečné svetlo, zvážte aj tento fakt. Jej kvalitu dokážete ovplyvniť aj výberom vhodnej strešnej krytiny. Aj keď na trhu existuje mnoho druhov krytín, betónová strešná krytina patrí medzi tie najlepšie, aké súčasný trh ponúka. Na tejto streche je minimalizovaná možnosť vzniku machu alebo usádzanie sadzí z okolitého komínu. Dokonca aj vtáčí trus dokáže výrazne ovplyvniť kvalitu vašej strechy. Okrem výberu konkrétneho druhu je dôležité aj jej opracovanie. Ak vás táto problematika zaujíma, navštívte stránkuhttps://krytina.sk. Na tejto stránke nájdete mnoho zaujímavých informácií o problematike strešnej krytiny. Majte nielen peknú, ale aj kvalitnú strešnú krytinu na vašej stavbe!